פברואר 2018

חברות וחברים יקרים,

הרבעון הראשון של שנת 2018 לקראת סיום, ואנו עומדים לקראת עונת אביב של פריחה והתחדשות גם בחיינו המקצועיים, גם באישי, וכמו תמיד- גם בפעילות הלשכה.
בחודשים האחרונים הרחבנו עוד את הפעילויות בתחומי העשייה של הלשכה, בכל רחבי הארץ, בכנסים מרכזיים ופעילויות של המועדון הפיננסי, אירועי תרבות משמעותיים וקידום נושאים מוטי רגולציה , או קידום חקיקה.

ברבעון האחרון ועד עתה “ידינו היו מלאות” בכנסים, מופעים, אירועים, מפגשים מקצועיים והשתלמויות.
אציין את הבולטים בקצרה: כנס עיר דוד שהתקיים בירושלים במעמד שר הביטחון אביגדור ליברמן , כנס תמריצים, שהתקיים בדצמבר בו השתתף שר הכלכלה אלי כהן, כנס חד יומי בשיתוף משרד מבקר המדינה ובהשתתפות כבוד מבקר המדינה השופט בדימוס חיים יוסף שפירא. וכנס נצרת בהשתתפות ראש עיריית נצרת עלי סלאם.

לצד אלה לקחנו גם חלק גם בהובלת מהלכים משותפים עם נשיאי וראשי הלשכות המקצועיות (לה”ב), לקידום נושאי הנוגעים לעסקים קטנים ובינוניים, ולתמיכה בעצמאים, ובמסגרת השדולה לעסקים קטנים ובינוניים קידמנו את המאבק בנושא שווי שימוש רכב, ועוד.
המשכנו במרץ עם עוד כנסים יומיים ואירועים, וביניהם מפגש מרכזי של המועדון הפיננסי שעסק בסוגיה הבוערת של מטבעות הביטקוין.

ואם אין די בזה- אז אזכיר שקיימנו גם את טקס הענקת המלגות, ואירוע חלוקת הרישיונות המרגש- ל 1,791 רואי חשבון חדשים בשנת 2017 לעומת 1,495 ב- 2016 . מוסמכים חדשים אלה בראיית חשבון , רבים מהם כבר חברי הלשכה קיבלו את תעודות הרישיון והחברות בלשכה בטקס במעמד שרת המשפטים ,הגב’ אילת שקד מבקר המדינה השופט חיים יוסף שפירא ומנכ”לית משרד המשפטים הגב’ אמי פלמור בשבתה גם כיו”ר מועצת רו”ח .

בהקשר זה , אני שמח וגאה לברך את החברים החדשים שהצטרפו לקהילת רואי החשבון בישראל ובהזדמנות זו אשמח להשיא להם עצה . מקצוע ראיית החשבון עבר הרבה מאוד שינויים מאז שקיבלתי אני את רישיוני לפני 27 שנה, ובכל זאת מקצוע ראיית החשבון בבסיסו לא השתנה וזאת מסיבה מאוד פשוטה- יש דבר אחד עיקרי שורשי ובסיסי שלא השתנה – אותה מילת קסם שלמדתי מאבי ז”ל עת כניסתי למקצוע אשר ממשיכה ומנחה אותי עד היום כמגדלור בחשיכה – “שכל ישר”. זו היא “מוסכמות יסוד” מעין “אקסיומה” אותה קיבלנו מהאבות המייסדים של המקצוע לשימוש בעבודתנו המקצועית.

פרידה מפרופ’ שמואל האוזר יו”ר הרשות לניירות ערך

פרופ’ שמואל האוזר ידידי סיים את תפקידו, ונפרדנו ממנו באירוע מיוחד שהתקיים לכבודו בכנסת ישראל ובאירוע מיוחד בבורסה לניירות ערך, וקיבלנו בברכה את מחליפתו הגב’ ענת גואטה, ובהזדמנות זו אאחל לה הצלחה רבה בתפקיד .

במהלך השנים בהן מילא פרופ’ האוזר את תפקיד יו”ר הרשות- חלה התקדמות משמעותית בנושאים מרכזיים הנוגעים לנושאי הליבה של רואי החשבון כמו גם שופרה משמעותית מערכת ההיוועצות של הרשות עם הלשכה במגוון תחומים.

דיוני הכנסת והצעת החקיקה לעניין הדין המשמעתי לרואי חשבון

על שולחנה של וועדת חוקה, חוק ומשפט בראשותו של ח”כ ניסן סלומיאנסקי מונחת הצעת חקיקה לעניין הדין המשמעתי לרואי חשבון (שעיקרה הפרדת הטיפול בדין המשמעתי ממליאת מועצת רו”ח ) אשר עברה תיקונים ושינויים לאור הערות הלשכה, אנו פועלים יחדיו במשולב עם היעוץ המשפטי של משרד המשפטים בדיוני הכנסת על מנת להתגבר על מעט חילוקי דעות שנותרו- ואני מאמין כי בקרוב תצא לדרך החקיקה החדשה.
בנוסף למעורבותנו בחקיקה בתחומי הליבה של ראיית החשבון, אנו מעורבים באופן עמוק במהלכי מאקרו משמעותיים בכלכלה הישראלית ובחקיקה בוועדות הכנסת במגוון והיקף נרחב.

חיזוק הקשר עם כבוד מבקר המדינה והמוסד בראשו הוא עומד 

כפועל יוצא של החשיבות הרבה שאנו רואים במוסד מבקר המדינה ובפעולותיו, מיסדנו קשר לקיום דיאלוג שוטף עם כבוד מבקר המדינה ועם עובדי האגף במגוון נושאים. 
צוות העבודה בראשותו של סגן הנשיא ומזכיר הכבוד רו”ח מנחם רהב פועל באופן שוטף מול צוותו של מבקר המדינה , ובאחרונה קיימנו כנס חד יומי משותף בו לקח חלק אורח הכבוד- מבקר המדינה, ופירט לבאי הכנס את הסיבות והנסיבות בגינן החליט לבצע שינוי מקיף , בשיתוף ותאום לשכת רואי החשבון, קווים מנחים של כבוד מבקר המדינה לרו”ח של גופים ממשלתיים אשר מחליפים כללים משנת 1976 .

מהפיכת המחשוב 

פרויקט הענק של הלשכה בתחום המחשוב עליו אנו עמלים בשנתיים החולפות מתחיל בימים אלה את שלב ההשקה! מטרת הפרויקט בראש וראשונה היא לייצר ולהניח תשתיות מחשוב מתקדמות ביותר עבור הלשכה, ובאמצעים טכנולוגיים מובילים לאפשר תהליכי שירות ורישום לחברים. פרויקט המחשוב של הלשכה שניזום על ידי עוד בבחירות לנשיאות, הוא דגל מרכזי שאני שמח להשלים במהלך הקדנציה , ולספק שירות טוב יותר לחברים, נגישות וזמינות לכל דורש , וייעול תהליכים פנימיים בתוך הלשכה ואל מול החברים.
ל”מיטיבי הלכת” ביננו, בתחומי המחשוב , אציין כי המערכות כוללות את האתר החדש המבוסס WordPress , ובהמשך תעלה לאוויר מערכת לניהול מסמכים מבוססת SharePoint.
תחילה ניתן יהיה לבצע רישום יעיל יותר של חברים חדשים, או חידוש חברות, רישום לוועדות הלשכה, בוררויות , רישום לבחינות חשבי שכר וכיו”ב. בהמשך יושק גם הממשק העוסק בכנסים, ימי עיון , ומכירת מוצרים, ולבסוף יועלה ויושק גם האשנב לפרקטיקה ועוד. אציין כי ההשקה של מערכת המחשוב תהיה רכה והדרגתית, ע ל מנת שנוכל לבצע שיפורים ותיקונים תוך כדי תנועה לטובת החברים.

עליה במספר החברים

מספר החברים בלשכה עבר – 14,000 ובכך נשבר שיא במספר חברי הלשכה. אני מניח כי זו תוצאה ישירה של שביעות רצון החברים הוותיקים המצרפים את חבריהם, לצד מאמץ גיוס שאנו מקיימים לאורך השנה עם ריכוז מאמץ בטקס לחלוקת רישיונות בירושלים שמרביתם הצטרפו כחברים , לזה מתווסף כמובן גיוון הפעילויות שאנו מציעים הן במישור המקצועי, והן בחברתי פנאי ורווחה.

“רואים תרבות”

אנו ממשיכים בהרחבת פעילות התרבות “רואים תרבות” במצורף לפעילויות התרבות במועדון “אקסטרה” המשותף לנו וללשכת עורכי הדין ויועצי המס. אלפים מחברי הלשכה השתתפו בפעילויות הרבות של המועדון ונהנו ממחירים מוזלים. אך לאחרונה קיימנו אירוע תרבותי ארצי שבמרכזו המחזמר “היירספריי” שזכה לביקורות חיוביות רבות, וחברי הלשכה “הצביעו ברגליים” והגיעו לצפות ולהינות מהמפגש החברתי תרבותי.

ולסיום 

לקראת חגי פסח ועצמאות ישראל בשנתה ה- 70, אנצל הזדמנות זו כדי לברך את כולנו בברכת פריחה, התחדשות ועשייה פורייה. ואכן- אנו ממשיכים בפועלינו, ועל כך אני רוצה להודות לכלל העוסקים במלאכה- חבריי לנשיאות ולוועד המרכזי, כמו גם לחברים בהנהגת המרחבים והסניפים ולכלל עובדי ועובדות הלשכה בניהולה של המנכ”לית בשמת כרמון.

יזהר קנה, רו”ח

נשיא לשכת רואי חשבון בישראל